22 de maig 2017

Participació en el torneig interescolar de la Mediterrània



La Clara en la categoria sub-8, en Diego, el Javier i l'Èric Piñero en la categoria sub-10 i l'Hugo i la Jana en la categoria sub-12 han participat aquest dissabte 20 de maig en el VII inter-escolar Mediterrània 2017 organitzat pel club d'escacs Peón Doblado a Cornellà, en un torneig sistema suís a 8 rondes destinat a nens i nenes fins a 12 anys, a un ritme ràpit de 9 minuts per jugador i partida on es premiava als millor de cada categoria sub-8, sub-10 i sub-12

Tots han fet una bona actuació, quedant com a millors classificats dels nostres en Diego i en Javier, segon i tercer classificats respectivament de la categoria sub-10


L'Èric i la Jana jugant una de les partides

19 de maig 2017

Entrevista a Carles Martin, jove jugador del CEP

En Carles Martin va aconseguir la 5a. posició en el campionat de Catalunya d'edats de la categoria sub-14 disputat durant el passat mes d'abril a l'Hotel Gran Palas de Vilaseca.Salou. 

En Carles és sens dubte el jugador amb més projecció del club i amb 12 anys és el quart jugador de l'equip en quant a puntació ELO. L'any passat ja va disputar els campionats de Catalunya sub-12 i el d'Espanya; aquest Nadal va assolir la tercera posició en l'Open de Guinardó i a principis d'any es va proclamar campió del Baix Llobregat sub-14 guanyant totes les partides disputades, culminant ara amb aquesta medalla. És per això que hem aprofitat per fer-li una petita entrevista. 


-  Hola Carles, quan vas començar a jugar a escacs?

Als 6 anys, el meu pare em va ensenyar a moure les peces, em vaig aficionar i un any després em va apuntar al club d'escacs Pallejà. 

-   Quin són els records dels teus inicis?

Les primeres classes dels professors del club( el Pere, el Fernando i l'Esteve), que em van ensenyar moltes coses d'escacs. 

-   Que t'ha aportat el jugar escacs a nivell personal?

M'ha ajudat en moltes coses, com per exemple en la concentració i a prendre decisions. He anat a jugar a molts llocs i he conegut molts jugadors. 

-   Quines qualitats consideres que ha de tenir un bon jugador d'escacs?

El més important són les hores d'entrenament. També s'ha de tenir bona memòria i una gran afició. 

-   Quin és el teu pla d'entrenament actual?

Hi dedico entre 3 i 4 hores diàries. Faig classes, llegeixo llibres d'escacs, faig partides per internet i participo en campionats. 

-   Tens algun jugador favorit?

Hi ha molts jugadors que tenen un altíssim nivell i m'agraden, però el meu preferit és l'actual campió del món: Magnus Carlsen.

-   Has pensat els teus objectius a curt o llarg termini?. Quin són?

A curt termini voldria jugar un campionat europeu i a llarg termini m'agradaria arribar a ser Gran Mestre dels escacs i ser campió del món.

-   Què els hi diries als nens i nenes que volguessin jugar a escacs?. Els ho recomanaries?

Ho recomanaria a tothom. És un esport molt divertit i al club de Pallejà hi ha professors fantàstics.


Bé, moltes gràcies i molta sort!. Com diu la cançó  "You'll Never Walk Alone"

14 de maig 2017

Celebració del X Torneig de l'ACE



S'ha celebrat aquest dissabte 13 de maig la X edició del Torneig de l'Associació de Clubs del Baix Llobregat dedicat a els jugadors de les diferents categories de sub-8 fins a sub-18 on una sisentena de nens i nenes han participat de diferents clubs.

Enguany el torneig s'ha fet a l'instal.lacions del Citilab a Cornellà de Llobregat amb motiu del 75è anniversari del club Escacs Cornellà, on s'ha viscut un gran matí de bon ambient escaquístic, a un ritme de 7 rondes a finish i exercint com a àrbitres en Francisco Solera i la Sònia Martin

Pel que fa al nostre club hi han participat la Clara Fernandez-Huerta a la categoria sub-8, l'Eric Piñero, el Diego Fernàndez-Huerta i l'Hugo Orellana a la categoria sub-10, el Guillem Portales, el Dani Orellana, i l'Erik Muñoz a la categoria sub-14 i l'Eric Alegre i el Markus Vallès a la categoria sub-16. Cal dir que tots ho han fet força bé.

La jornada ha finalitzat amb unes breus paraules del Nicolás del CE Cornellà, agraint la participació de nens i el suport dels pares, del president de l'ACE en Joan Barnet agraïnt així mateix aquesta participació i del regidor d'esports i cultura de l'Ajuntament el Sr. Parralo, que ha dirigit unes paraules de suport al nostre esport com a gimnàstica de la ment on aquest ajuda a la formació atorgant unes aptituds de profit de cara a la pròpia vida. Finalment s'ha fet la corresponent entrega de premis amb medalles per a tots els participant, trofeus als 3 primers classificats de cada categoria i un llibre d'escacs per al primer classificat de cada categoria, deferència del club escacs Cornellà com a organitzador d'aquesta edició que de ben segur continuarà tenint tan bona acceptació any rere any donada la bona entesa entre els clubs participants.

Categoria sub-8

Primer classificat: Ivan Planella(Tres Peons)
Segon classificat: Alex Villa(Montornès)
Tercer classificat: Magí Belvis(Sant Joan Despí

Categoria sub-10

Primer Classificat: Diego Fernandez-Huerta (Pallejà)
Segon classificat: Miguel Cabrillana(Peón Doblado)
Tercer classificat: Eric Piñero(Pallejà)
Categoria sub-12

Primer classificat: Martí Garcia(Viladecans)
Segon classificat: Jensen Broadbent(Cornellà)
Tercer classificat: Hugo Duro(Cornellà)

Categoria sub-14

Primer Classificat: Oriol Puig (Cornellà)
Segon classificat: Guillem Portales(Pallejà)
Tercer classificat: Ferran Puig(Cornellà)

Categoria sub-16

Primer classificat: Andrei Khmaruk (Torreblanca)
Segon classificat: Èric Alegre (Pallejà)
Tercer classificat: Alex Alcaide(Sant Joan Despí)
Categoria sub-18

Primer classificat: Erika Suarez (Cornellà)
Segon Classificat: Joan Domingo(Cornellà)

Foto de grup dels primers classificats

Els nostres jugadors amb els seus trofeus


Participació en el V Obert Calculín



Els nostres jugadors Eric Piñero en la categoria sub-10 i Hugo Ruiz Mateos en la categoria sub-12 han participat en el V Obert Calculín grup Blau de promoció d'escacs que s'ha disputat durant 4 dissabtes consecutius des del 22 d'abril i organitzat pel CE Sant Boi.

L'Èric ha aconseguit classificar-se per a les fases finals entre la resta de classificats d'altres localitats que es disputaran d'aqui dues setmanes a Llinars del Vallès, al quedar 2n. clasificat de la categoria sub-10. Malauradament l'Hugo no ha pogut clasificar-se al quedar 4rt. classificat de la categoria sub-12 al classificar-se només els dos primers de cada categoria, malgrat ens consta que s'ho han passat d'allò més bé

Èric Piñero, segon classificat sub-10
Eric i l'Hugo al centre de la imatge

1 de maig 2017

Participació en el Gegant de Martorell


Un equip del nostre club format pels jugadors Toni Gallego Bergadà, Toni Gallego Montes, Carles Martin, David Lozano, Luis Vega, Alex Bueno, Pere Alegre, Èric Alegre i Chema Martínez han participat aquest dilluns 1 de maig en el marc de la fira de la primavera, en la 47ena. edició del torneig Gegant de Martorell.

Malgrat portar un equip competitiu, els resultats no han acompanyat als nostres jugadors, guanyant només les partides dels escaquers 1 i 7 en Toni i en Pere, mentre que en David en l'escaquer 4 ha fet taules obtenint un total de 2,5 punts i finalitzant en 8ena. posició lluny del resultat de l'any passat on vam quedar tercers classificats i del sots-campionat de l'any 2013.

El campió d'enguany ha estat la Unió Coral Sant Feliu amb un total de 8 punts, mentre que el Vilafranca ab 6,5 punts ha quedat segon classificat i l'Olesa amb 6 punts, tercer classificat. 

Toni Gallego pare i fill en els dos primers escaquers
Toni Gallego Bergadà



David Lozano
Alex Bueno
Carles Martin
Pere Alegre
Èric Alegre
Chema Martinez
Toni Gallego Montes

24 d’abr. 2017


BASES

1. Podran participar tots els jugadors que vulguin. Les inscripcions seran gratuites.

2. El torneig es jugarà per sistema suís a 7 rondes el dissabte 13 de maig de 2017, a Cornellà, plaça Can Suris s/n, Citilab.

Confirmació d’assitència de 9:30 hores a 9:55 hores

L’inici de les rondes serà el següent:

Ronda 1 ---  10:05 hores
Ronda 2 ---  10:30 hores
Ronda 3 ---  10:55 hores
Ronda 4 ---  11:20 hores
       Descans de 10 minuts --- 11:45
Ronda 5 ---  11:55 hores
Ronda 6 ---  12:20 hores
Ronda 7 ---  12:45 hores
Final del torneig ---  13:10 hores
Entrega de Premis ---  13:20 hores

3. El ritme de joc serà de 10 minuts a finish per cada jugador, per tant, vàlides les lleis generals dels escacs, s’aplicarà l’apéndix B4
A tenir en compte a més a més, els temes següents:

3.1 - els jugadors no estan obligats a anotar les jugades

3.2 - una vegada feta una jugada il.legal, es parará el rellotge, i es comunicará el árbitre, que donará per perduda la partida el infractor. Es te que fer la reclamació parant el temps, sense jugar.

3.3 - es vàlida la norma de “peça tocada” segons l’article 4 de les “Lleis dels escacs”.

3.4 - per reclamar la victòria per temps, el jugador ha de parar el rellotge, la seva bandera ha d’estar aixecada i la del contrincant caiguda. Cas que les dues banderes hagin caigut, la partida és taules.

4. Premis:
Premis per als 3 primers de cada categoría, S-08, S-10, S-12, S-14, S-16, S-18

5. Els aparellaments es faran amb el programa “Swiss Manager”. Els desempats per la classificació final tindran en compte, primer el Bucholz Mitjà, segon Bucholz Total i tercer el progressiu.

6. El director del torneig és el Sr. : Joan ´Barnet

7. Árbitre, Francisco Xavier Solera Castellano

8. Les inscripcions poden fer-se per mail fins les 21,00 hores del dia 10 de maig a :
O al seguent formulari : http://goo.gl/MbDDZy

Fins a un maxim de 141 jugadors.
9. Tots els jugadors inscrits, acepten que es puguin divulgar fotos del torneig els diferents medis de comunicació dels organitzadors.
10. L’organització es reserva el dret de canviar qualsevol punt d’aquest reglament.


    

14 d’abr. 2017

Campionat de Catalunya d'edats: Carles Martin 5è classificat sub-14 i campió sub-13



Ha finalitzat pels nostres jugadors aquest matí després de 6 dies intensos de competició, el campionat de Catalunya d'edats d'escacs de les categories sub-8 a sub-18 que s'ha disputat a l'Hotel Palas de Vilaseca amb una participació récord de 471 jugadors i una representació de 6 jugadors del nostre club: la Clara Fernandez-Huerta(SUB.8), el Diego Fernandez-Huerta, el Javier Montero(SUB.10), la Jana Montero(SUB.12), el Carles Martin(SUB.14) i l`'Èric Alegre(SUB.16), tots ells curiosament alumnes de l'Escola l'Oreig de Fontpineda, acompanyats per les respectives famílies i exercint com a delegat-entrenador del club en Toni Gallego.

Cal dir que era el primer campionat per tots ells, exceptuant en Carles que a ha disputat altres campionats de Catalunya i també d'Espanya. Moments intensos, partides dures, derrotes doloroses que han provocat plors senyal de ràbia i frustració en el devenir del campionat en gairebé tots dels nostres jugadors, però que els motiven si més no encara més en continuar progressant en el joc al finalitzar el campionat i amb la alegria de la 5è posició en la categoria sub-14 d'en Carles que ha fet un gran campionat essent el campió sub-13.

A destacar la excel.lent companionia entre tots els membres del grup que han assistit aixì com la resta de companys de club que no ho han fet i han seguit des de la distància tots els aconteixements del campionat durant tots els dies donant tot el seu caliu i suport als membres i jugadors allí presents.

CATEGORIA SUB-8

43 posició final per la Clara amb 3 punts. Malgrat bones partides disputades ha estat una llastima la pérdua de peces en moments claus que no l'han permès estar entre les primeres classificades femenines.

Clara Fernandez-Huerta
El primer classificat en aquesta categoria ha estat l'Alex Villa(Montornés CE) amb 7,5 punts, seguit d'Ivan Planella(Tres Peons) amb 7 punts i Daniel Salinas(Colon Sabadell) amb 6,5 punts.

CATEGORIA SUB-10

Actuació digne dels nostres representats Diego i Javier en aquesta categoria finalitzant 63è i 68è respectivament, malgrat l'esforç pedagògic de l'entrenador en Toni de que no juguéssin tan ràpit insistint que havien de pensar més les jugades, no estar tant obsesionat en l'àtac al rival si no en millorar poc a poc la posició, la qual cosa es es van adonar després de doloroses derrotes que van fer-los recapacitar una vegada analitzada la partida amb en Toni i veure que podien haver aconseguit un millor resultat. 

Diego Fernandez-Huerta
El campió de Catalunya sub-10 ha estat un impressionant Gerard Año(Peó Vuit CE) amb 9 de 9, molt superior a la resta dels rivals, seguit del jugador del Santa Eugènia Joan Moles que també ha realitzat un gran campionat amb 8 punts i de l'Alexander Domenes(Escola Escacs Salou) amb 7 punts.

Javier Montero
CATEGORIA SUB-12

La nostra representat ha estat la Jana, finalitzant en la posició 102 amb 3 punts. Ha realitzat un campionat discret en quan a resultat però molt important en quan a lluita i entrega en les seves partides. 

Jana Montero
El campió de Catalunya sub-12 ha estat en Jan Travesset(Sant Andreu) amb 8 punts, seguit del Josep Navajas(Vall de Tenes) amb 7,5 punts i del Nicolas Jimene(Peona i Peó) amb 7 punts.


CATEGORIA SUB-14

Impressionant, col.losal actuació d'en Carles Martin, no hi ha paraules pel seu campionat i la seva progressió contínua, perdent la primera partida per voler guanyar quan tenia les taules, no va defallir i va continuar lluitant ronda a ronda, fins a una partida final decisiva contra en Llibert Céspedes un dels jugadors favorits  per portar-se el campionat i més durs al que va guanyar finalitzant en 5è posició amb els mateixos punts que el segon classificat: 7 punts i essent el primer classificat menor de 13 anys.

Carles Martin

El campió de la categoria ha estat en Guerau Massagué(Lleida CE) amb 7,5 punts, seguit de Sergi Riu(Foment Martinenc) , la Joana Ros/Sant Boi) i la Laura Povill(Peona i Peó) tots ells amb 7 punts el que denota la igualtat de la categoria.


CATEGORIA SUB-16

El jugador que més ha patit la participació en aquest campionat potser ha estat l'Èric Alegre, el qual va començar malament el campionat en un grup fort, i potser l'ha costat refer la seva confiança després d'unes derrotes seguides. Malgrat això, estava força animat en continuar progressant i preparar-se per futures competicions.  L`Èric ha finalitzat en la posició 69 amb 2 punts

Èric Alegre
El campió sub-16 ha estat Albert Castillo(Vila Olímpica), seguit de Gerar Ayats(Llinars CE) i l'Hector Sama(La Lira)

CATEGORIA SUB-18

En aquesta categoria sense representants del nostre club el campió ha estat Daniel Garcia Ramos(Peona i Peó) amb 7 punts seguit d'en Guillem Salagran(Gerunda) amb els mateixos punts i d'en Xavier Povill(Peona i Peó) amb 6 punts.

En general cal dir que tots els nostres jugadors, independentment dels resultats adversos a excepció d'en Carles, han progressat molt des del primer dia de competició en quan a la percepció de les seves pròpies partides després de l'anàlisi amb l'entrenador, així com pel grau de motivació que se'ls veu després d'aquest campionat

Finalment felicitar a tots ells, als pares que han recolzat als jugadors, els companys del club que han donat suport a tots ells des de la distància, mitjançant continus missatges, passant les partides per ordinador i inclús fent visites a l'hotel on estaven per venir a veure'ls. 

També felicitar al delegat Toni Gallego per la seva feina incombustible de motivar i ajudar a tots els jugadors i de donar suport tècnic a tots ells, i donar les gràcies a tots els socis, amics i simpatitzants del club que ens seguiu habitualment.

Podeu veure varies imatges de diversos moments viscuts durant aquesta setmana:


Les partides continuaven a les habitacions de l'hotel

Analitzant una de les partides jugades

Carles amb la seva medalla de 5è classificat
Foto de grup